Kim jest copywriter?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie mówił o copywriterze jako odrębnej profesji. Bo właściwie kim jest copywriter? Wiadomo było wprawdzie, że ktoś stoi za hasłami czy sloganami reklamowymi, ale cały splendor za udany spot czy inną formę hitowej reklamy spływał raczej na dyrektorów: artystycznego lub kreatywnego, współodpowiedzialnych za realizację. Tymczasem w tle przedsięwzięcia pozostawała osoba, odpowiedzialna za teksty promocyjne i biorąca udział w całym procesie kreacji.

Kreatywny copywriting

Co to jest copywriting?

Kiedy na początku lat dwutysięcznych zaczęły pojawiać się ogłoszenia o pracę, w których jak mantra przewijał się tekst o kreatywnym copywritingu, podjęte zostały próby zdefiniowania, kim jest copywriter. Początkowo przyjęło się sądzić, że copywriter odpowiedzialny jest za tworzenie haseł reklamowych, sloganów, tekstów reklam i ulotek. Jednak szybko okazało się, że wypadałoby rozwinąć tę definicję, a odpowiedź na pytanie, kim jest copywriter, nie jest wcale taka prosta.

Copy, jak mawia się czasem w skrócie o tej profesji, nie tylko pisze krótsze lub dłuższe teksty, ale uczestniczy w zasadzie w całym procesie twórczym. To on odpowiada za scenariusze filmów reklamowych, spotów radiowych, a nawet za ich oprawę muzyczną, bo to copywriter zwykle wyszukuje muzykę, która wykorzystana zostanie w reklamie. Jeśli więc krótko odpowiedzieć na pytanie, kim jest copywriter, powiedzielibyśmy, że treściowym filarem każdego promocyjnego przedsięwzięcia.

Copywriter w sieci

praca copywritera

Marketing to bardzo dynamiczna dziedzina, a co za tym idzie, wymagająca ogromnej elastyczności i szybkiej reakcji na zmieniające się trendy. W ciągu ostatniej dekady jedna z gałęzi marketingu, e-commerce, pogalopowała w rozwoju w niesłychanym tempie. Życie, które coraz bardziej zaczęło toczyć się w sieci, sprawiło, że i reklama znalazła w niej swoje miejsce. A że nie ma kampanii bez dobrego copy, działalność copywriterska okazała się niezbędna w reklamie internetowej.
Zmiana nośnika treści wymusiła także zmianę charakteru pracy copywritera. Już nie tylko odpowiada za teksty na banerach, scenariusze reklam i treść ulotek, dziś copywriter to także autor artykułów, postów, tekstów na bloga.

Bywa, że zajmuje się content marketingiem (marketingiem treści), tworząc recenzje, poradniki, webinaria, analizując raporty, a także przygotowuje video i podcasty. Wówczas mówi się o content writerze, czyli mocno wyspecjalizowanym w danej branży copywriterze, którego pracę twórczą zawsze poprzedza solidny research.

Copy od zaplecza

Lekkość pióra i umiejętność sprawnego pozyskiwania informacji okazują się nieodzowne w marketingu internetowym także od tej technicznej jego strony. Algorytmy Google są bowiem skonstruowane w taki sposób, że doceniają unikalne treści, uwzględniając przy tym obecność słów kluczowych. Daje się dzięki temu pozycjonować strony internetowe – jednak warunkiem koniecznym są właśnie odpowiednio napisane teksty.

Dobry copywriter musi dziś więc nie tylko pisać z sensem i merytorycznie, musi także pamiętać o parametrach SEO, a więc między innymi o zamieszczeniu w tekście odpowiednich fraz kluczowych, właściwej długości tekstów i akapitów, odpowiedniej ilości słów w poszczególnych zdaniach. SEO copywriting traktuje się obecnie jako kolejna odrębną dziedzinę, którą wykształcił poczciwy copywriting.

Postaw na jakość

Słowa kluczowe a copywriting

Gdyby ten tekst powstawał dekadę temu, pisalibyśmy przede wszystkim o słowach i frazach kluczowych, które pomagają pozycjonować stronę, a więc sprawiają, że wyświetla się ona wysoko w wynikach organicznych wyszukiwarki. Dziś same słowa-klucze to za mało, ponieważ Google, pozycjonując witryny internetowe, zwraca uwagę również na jakość tekstu. Jeśli zatem w Twojej głowie pojawiło się pytanie, czy jakość strony www ma znaczenie, spieszymy z odpowiedzią: tak i to duże. Dlatego nie wystarczy zapełnić stronę bezwartościowymi treściami, przesyconymi frazami kluczowymi, aby znaleźć się na wysokiej pozycji listy wyszukiwań, którą podsuwa Google. Teksty muszą być nie tylko poprawne, ale też dobrej jakości, aby algorytm uznał je za wartościowe. A kim jest copywriter, jeśli nie twórcą tych pozycjonujących stronę tekstów.

Podsumowując, kim jest copywriter we współczesnym marketingu? Z jednej strony czarodziejem słowa, kreatywnym duchem, który współtworzy kampanię i wizerunek firmy. Z drugiej zdyscyplinowanym skrybą, który liczy słowa w akapitach i dba o odpowiednią ilość fraz kluczowych w tekście.

  • Share: